Eğitim desteği, spor ve meslek kursları ile geleceğe hazırlanıyorlar

TRT Çukurova Radyosu’nda yayınlanan ve Döndü Çerçi’nin sunduğu “Akdeniz’den Toroslar’a” adlı canlı yayın programına katılan Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Uçar; çocuklar ve gençler yararına hayata geçen eğitim, spor ve meslek kurslarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Programda; gençler, çocuklar ve kadınlara yönelik birçok projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Uçar, “Eğitim ve spor etkinliklerinin yanı sıra, üniversite hazırlık kursu, proje merkezimizde meslek edindirme kurslarımız var ve devam ediyor. Tamamlanan ve süren kurslarımız var. Hummalı şekilde yüzlerce öğrencimizin ve yüzlerce kadının katılım gösterdiği, memnuniyet duyduğu, mezun olduktan sonra iş bulabildikleri; spor kurslarında ana branşlarda sporu öğrendikleri, müsabık takımlarımızda şu an futbol, basketbol oynamaya devam ettikleri birçok etkinliğimiz var ve sürüyor” dedi.
“Üç yılda 10 bin çocuğumuza yüzme öğrettik”
Akdeniz Belediyesi Futbol Kulübü’nün başlattığı Bahar Futbol Okulu Kurslarının da başladığı bilgisini veren Ali Uçar, “Biz daha önce kış spor okulumuzu açmış ve 5 ayrı branşta çocuklarımıza eğitim vermiştik. 7-13 yaş aralığındaki çocuklarımızı yaz spor okullarımıza davet ettik. Kort tenisi, futbol, basketbol branşlarında eğitim verdik. Tabi geçtiğimiz yaz mevsiminde de yine yaz okulumuzu açmıştık. Bunların yanı sıra yüzme branşımız da var. 750 çocuğumuza da yüzme öğretip sertifikalarını verdik. Bu, aslında Mersin’de ilk kez bizimle başlayan, Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gültak’ın talimatıyla başlayan bir kurs idi. Akdeniz’de yüzme bilmeyen çocuk kalmasın, sloganıyla başladık kurslarımıza. Bu kurslarımızda biz 3 senede 10 bini aşkın çocuğumuza yüzme öğretip sertifikalarını teslim ettik. Daha sonra kursun kapsamını genişlettik. Futbol ve kort tenisini ekledik” dedi.
“Ailelerin kurslara büyük ilgisi var”
Verilen kurslara ailelerin büyük teveccüh gösterdiğinin altını çizen Ali Uçar; “Çocuklarını gönül rahatlığıyla güvenli ellere teslim ediyorlar. Biz de bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Tabi yaz kursu talep gördükten sonra veliler tarafından memnuniyetle karşılandıktan sonra ara vermememiz gerektiğini düşündük. Kış spor okuluyla da etkinliklerimize devam ettik. Eğitim öğretim döneminin bitmesiyle birlikte kış spor okulumuzu da tamamladık. Şimdi de bahar spor okulumuzda futbol kayıtları başlayıp devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın yine yoğun ilgisi var. Çocuklarımızı bu kursumuza bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Mersin’in en köklü ve kurumsal spor kulübüyüz”
Programda, Akdeniz Belediye Spor Kulübü’nün farklı branşlardaki başarılarını da anlatan Ali Uçar, “Kulübümüz, Mersin’in en köklü ve kurumsal kulüplerinden birisi. Şu an 5 branşta aktif sporcularımız ve takımlarımız var. Lokomotif branşımız futbol ve tüm kategorilerde faaliyet gösteriyoruz. Farklı zamanlarda Türkiye birinciliği kazanmış, derece yapmış birçok takımımız var. Şu an Süper Amatör Lig’de Play- Off’lara kalan A takımımız var. Yine Sayın Belediye Başkanımızın öngörüsü ve ciddi temasları sonrasında Tekerlekli Basketbol Takımımızı da geçen yıl bünyemize kattık ve şu an 2’nci ligde mücadele ediyor. Başarımız sonucunda 3’üncü ligdeki takımımız bu sene 2’nci lige çıktı. Tekerlekli basketbol takımımız 1’inci lige de emin adımlarla ilerleyecek” şeklinde konuştu.
“Milli sporcularımız bizleri gururlandırıyor”
Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Uçar; “Boks ve kick boks takımımızda, ulusal ve uluslararası alanda büyük başarılara imza atan, bayrağımızı dalgalandıran 4 milli sporcumuz da var. Hilal ve Gülizar kızımız ile Hatip ve Muhammed oğlumuz milli sporcularımız; Avrupa şampiyonası, İslam oyunları ve dünya şampiyonalarında bayrağımızı dalgalandırdılar. Bizi, Mersin’i ve ülkemizi gururlandırdılar. Bu kıymetli gençlerimiz, kulüp bünyemizde antrenörleri ile birlikte eğitimlerine devam etmekteler” dedi.
“Asıl kazanan kadınlar, gençler ve çocuklarımız”
Yine spor kulübü bünyesinde verilen kort tenisi kurslarına da değinen Ali Uçar, sözlerini şöyle sürdürdü; “Aslında bir zengin sporu olarak düşünülen kort tenisinde de faaliyetlerimize 76 sporcumuz ile birlikte hummalı bir şekilde devam ediyoruz. Tabi sporcularımız kadar antrenörlerimiz de çok kıymetli. Aslında bu bir ekip işi, sistem işi, bir kurumsallık işi… Ve biz insanlara, güzel tesislerde güven tesis ederek başlıyoruz. Tesis olmayınca çocukları ağırlayacağınız bir yer de olmuyor. Ama bu güzel tesislerde asıl tesis etmemiz gereken şeyin güven olduğunu düşünüyorum. Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Gültak’ın öngörüsü, bize duyduğu güven ve samimiyeti Akdeniz’e çok şey kazandırdı. Aslında kazanan Akdenizli çocuklarımız, gençlerimiz ve kadınlarımız oldu.”
“Akdeniz, 4 yıllık süreçte 50 milyon TL tutarında spor tesisi kazandı”
Yeni dönemde Akdeniz’e kazandırılan yeni spor tesisleri ile baştan sona yenilenen tesislere de değinen Ali Uçar, “Akdeniz’de spor tesisi neredeyse yoktu var olan tesisler de çok yıpranmış, kullanılamayacak haldeydi. Sayın Başkanımız döneminde, bu 4 yıllık süreçte Akdeniz’e 50 milyon TL tutarında spor tesisi yatırımı oldu. FİFA, UEFA standartlarında suni çim sahalarımız; farklı mahallelerimizde hizmete açtığımız birçok spor tesisimiz oldu. Yapımı devam eden tesislerimiz var. Bizler de Akdeniz’deki cevherleri bulup, kulüp bünyemize katıp, müsabık takımlara katarak ülkesine hizmet edecek sporcuları keşfediyoruz” dedi.
“Öğrencilerimize de kapılarımız sonuna kadar açık”
Akdeniz Belediyesi’nin, üniversite sınavlarına hazırlanan gençler için, Metropol Gökdelen Binası 29’uncu katta hizmete açtığı Etüt Merkezi’ne de değinen Uçar; “Etüt Merkezimizde şu an 500 gencimiz, ücretsiz üniversite hazırlık kursu alıyor. Sayın Başkanımızın da dediği gibi ‘Mersin’in en havalı etüt merkezine’ sahibiz. Bir özel okul statüsünde, fiziki anlamda muhteşem bir yer. Öğrencilerimize ücretsiz ders ve kaynak kitapları veriyoruz. İçeriği çok zengin, içinde 250-300 bin soru olan, konu anlatımlı, soru çözümlü ve deneme sınavı olan online eğitim paketlerimiz de var ve çocuklarımızın hizmetine sunuyoruz. Üniversiteye hazırlanan ancak deprem felaketi nedeniyle ilimize, ilçemize göç eden gençlerimiz de etüt merkezimize geliyor. Eğitim kurslarımız şu an devam ediyor ve gelmek isteyen her öğrencimize de merkezimizin kapıları sonuna kadar açık” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir