Yenişehir Belediyesi atık ayrıştırma tesisini açtı, çevreci halk kart projesini başlattı

Mersin Yenişehir Belediyesi, Ambalaj Atığı Toplama ve Ayrıştırma Tesisi’nin açılışını gerçekleştirerek, geri dönüşüm konusunda farkındalık yaratacak yeni projesi olan Yenişehir Çevreci Halk Kart’ı da hayata geçirdi. Tesisin açılışı ve Yenişehir Çevreci Halk Kart’ın lansmanı Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in katılımıyla yapıldı.
Mersin Yenişehir Belediyesi, geri dönüşüm, sıfır atık ve ekoloji konusunda Yenişehir’de yeni bir sayfa açtı. Yenişehir Belediyesi geri dönüşümü sağlamak ve aile bütçesine katkı sunmak amacıyla Yenişehirlilerin atıklardan gelir elde edeceği Yenişehir Çevreci Halk Kart projesini başlattı. Proje kapsamında Yenişehir Çevreci Halk Kart ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtılacak. Vatandaşların ayrıştırarak, biriktirdiği atıklar ekipler tarafından türlerine göre tartılarak toplanacak. Toplanan atıkların karşılığında kartlara anında TL yüklemesi yapılacak. Kartlara yüklenen bakiyeler alışverişlerde indirim uygulayan yerel esnaflarda kullanılabilecek. Ayrıca Yenişehir Çevreci Halk Kart sahipleri evde biriktirdikleri atıkların toplanması için proje kapsamında geliştirilen mobil uygulama ile kolaylıkla talep oluşturabilecek.
Yenişehir Belediyesi, sıfır atık çalışmaları kapsamında tamamen kapalı ve 350 metrekarelik alandan oluşan Ambalaj Atığı Toplama ve Ayrıştırma Tesisi’nin açılışını da yaptı. Cam, plastik, pet, kağıt, karton, metal ve naylon grubu atıkların toplanarak ayrıştırılacağı tesis, günlük 10 ton atık işleme kapasitesine sahip olacak. Türlerine göre ayrıştırılarak, paketlenecek olan atıklar düzenli olarak dönüşüm tesislerine sevk edilerek geri dönüşümü sağlanacak.
Sıfır Atık Projesi kapsamında organik atıkları toplayarak, kompost üreten, tekstil ve elektronik atıklar ile bitkisel atık yağları toplayan Yenişehir Belediyesi, sıfır atık konusunda çalışmalarını bir üst seviyeye taşıdı. Ambalaj Atığı Toplama ve Ayrıştırma Tesisi’nin açılışı yapılarak, Yenişehir Çevreci Halk Kart’ı tanıtıldı. Açılış ve tanıtım toplantısına Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in yanı sıra Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, oda ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
Başkan Özyiğit, “Çevre aslında topyekün bir mücadele, atık diye bir şey olmadığını hepimizin keşfetmesi gerekiyor. Atıklar dönüşebilir, sürekli dönüşebilir.”
Yenişehir Belediyesi olarak sıfır atık ve geri dönüşüm konusunda kapı kapı dolaştıklarını ve bilinçlendirme çalışmaları yürüttüklerini ifade eden Başkan Abdullah Özyiğit, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Hacim olarak belki çok büyük değil ama işlevsel olarak bizim ve bizim amaçlarımıza ilerleme yolunda bize büyük bir enerji katan bu tesisimizin açılışına hepiniz hoş geldiniz. Yenişehir’de yola çıkarken, yönetim anlayışımızı 6 temel ilke üzerine kurmuştuk. Bunlardan biri de ‘Ekoloji’ ilkemizdi. Doğayı ve çevreyi korumak, geleceğe güzel ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak adına bu çalışmaları yürütüyoruz. Biz mahallelerde ev ev dolaşarak, bilgilendirme çalışmaları yaptık. Çevre mühendisi arkadaşlarımız, Sıfır Atık Şirketimizin yönetim kurulu üyeleri, meclis üyelerimiz kapı kapı gezdi, anlattı. Önemli bir mesafe aldık. Çevre aslında topyekün bir mücadele, atık diye bir şey olmadığını hepimizin keşfetmesi gerekiyor. Atıklar dönüşebilir, sürekli dönüşebilir. Onlar yeni kaynaklara evrilir ve tekrar ekonomi olarak hayatımıza kazandırılabilir, çevreyi de korumuş oluruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir